Subscribe2
Hekimlerimiz

Akif Demirel

Filiz Demirel

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi
09:00 - 19:00
Pazar ve Tatil Günleri Kapalıyız.

Adres :
Eceler sokak. 16 Florya
İstanbul
(212) 663 9142
(212) 663 9143

Afrika Grisi Papağanlarda Tüy Yolma (Feather Picking)

AFRİKA GRİSİ PAPAĞANLARDA TÜY YOLMA ÇOK CİDDİ PROBLEMLERİN BİR GÖSTERGESİDİR

Bugün hem papağan sahiplerini hem de veteriner hekimleri çileden çıkaran bir papağan hastalığı varsa o da papağanın kendi tüyünü yolma problemidir.

Tüy yolma ve aşırı kaşınma papağanınızda ciddi sorunların olduğunun bir göstergesidir. Bu problemle başa çıkabilmenizin tek yolu bu davranışın altında ne yattığını bulabilmek ve o problemi tedavi edebilmektir. Bizim tüm arzumuz bu davranışın altında yatan bir problemin olmasıdır.Çünkü bunu bilirsek tedavimizde başarı oranımız artacaktır.

Tüy yolmanın bir çok nedeni vardır.Papağanınızda bunlarda biri veya birkaçı birlikte olabilir.
Başlıca bilinen nedenler :

Sağlık problemleri : Tüy yolmaya neden olan sağlık problemleri arasında alerjiler , parazit enfeksiyonları , bakteri enfeksiyonları , iç hastalıkları , tüy folliküllerinde anormal yapılanmalar , vitamin noksanlıkları ve hormonlarla ilgili hastalıklar sayılabilir. Bu liste uzayıp gider.

Düşük nem oranı : Bir çok papağan aşırı nemli bölgelerden gelmektedir.Evinizdeki nem oranı düşükse bu hayvanlarda problemlere yol açabilmektedir.

Sıkıntı – Kafes içinde kapalı kalma : Kuşlar enerjik hayvanlardır.Uzun süre kafes içinde kapalı kalmaya gelemezler. Enerjilerini harcamak zorundadırlar . Kafesten çıkabilmeli , oyuncakları ile oynayabilmeli , kafesi yeteri kadar büyük olmalıdır.Aksi takdirde enerjisini kendi kendini yolmak için harcayacaklardır.

Obsesyon ( takıntı ) papağanlarda oldukça sık görülen psikolojik rahatsızlıktır.Durumun obsesyon olduğunu tayin etmeden evvel başka bir hastalık olup olmadığı araştırmalıdır.

Dikkat çekme : Papağan tüylerini yolmaya başlayınca kel olmasından korkan siz hemen kafesin yanına koşup yapma etme gibi ricalarda bulunuyorsanız , papağanınız sizin dikkatinizi çekmek istediğinde tüylerini yolmaya başlayacaktır.Papağan 1-0 galip !

Tüy yolan kuşlar için ne yapmalı :Önce sağlık problemi olup olmadığı araştırılmalıdır.Yapılacak testler sonunda herhangi bir rahatsızlık bulunmuyor ise o zaman davranış problemi üzerine konsantre olunmalıdır. Ancak sağlık kontrolünde geç kalınması hayvanda tüy yolma alışkanlığı nın yerleşmesinde neden olacak ve tedavi güçleşecektir.

Bazı çevresel değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz. İlk kafesini büyütmek , kafes içerisine tırmanabileceği ve kemirebileceği ağaç , oyuncak koymak , çiçek sulama spreyi ile papağanınızı günde bir iki defa spreylemek , bulunduğu yere bir nemlendirici koymak , kafesin yerini değiştirmek , yanında radyo çalmak , uyurken kafesin üzerini örtmek, en az 12 saat uyumasını sağlamak için fazla gürültülü olmayan bir yere taşımak gibi önerilerde bulunabilirim.

Ne yazık ki tüy yolma problemi için kesin bir cevap yoktur.Sabırlı olmanız ve papağanınız hakkında veteriner hekiminizle birlikte kararlar almalı ve kuşunuzun görüntüsü ne olursa olsun onu sevmeye kararlı olmalısınız. Bazı kuşlarda ise problem ara sıra ortaya çıkar ve kaybolur.Bazen de tüyleri hiç geri gelmeyebilir.En kötüye kendinizi hazırlamalısınız.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Hekime Sor !
Sevgili hayvan sahipleri, Türkiye de bir ilki başlatıyoruz. Kedi, köpek, kuş,sürüngen ,tavşan gibi hayvanlarınızla ilgili sorularınızı burada verdiğimiz linkteki soru kutucuğuna yazarak en kısa zamanda cevap alabileceksiniz. Bu hizmet Amerika Birleşik Devletlerinde 1 milyonun üzerinde müşterisi olan "Just Answer " firması ile ortak çalıştığımız bir projedir. Düşünün , gecenin bir saatinde veteriner hekiminize köpeğinizle ya da kedinizle ilgili çok acil olmayan bir konuda ulaşmaya çalışıyorsunuz. Ya da tedavi altındaki hayvanınızla ilgili ikinci bir görüş almak istiyorsunuz. Ne yapardınız ? İşte dünyanın birçok ülkesinden insanlar böyle durumlarda JUST ANSWER'ı kulanmaktadırlar. Just Answer'ın çalışma şekli şöyledir. Siz hayvan sahibi olarak sorunuzu sorarsınız. Siz sorunuzu sorduğunuz anda sorunuz o konuyla ilgili hekimlerin soru bankalarında derhal görünür. Müsait olan hekim sizin sorunuzla ilgilenir, gerekirse size sorular sorar . İstenirse karşılıklı olarak hekimle chat yapılır.Bu görüşmelerin sonunda hekim size hayvanınızla ilgili sorduğunuz soruya cevap verir. SİZ BU CEVABI TATMİNKAR BULURSANIZ KABUL EDERSİNİZ Bu tür yazışmalarlarda gerçek bir veteriner hekim , hasta hayvan ve hayvan sahibi ilişkisi olmadığından verilen cevaplar tavsiye niteliği taşır. Bu hizmet ile tedavi yapılması beklenilmemelidir. Hayvanlarınızla ilgili sorularılarınız İngilizce veya Türkçe sorabilirsiniz. Türkçe sorularınızın gündüz 11:00 - Gece 24:00 saatleri arasında sorulması gerekmektedir. Sorularınıza cevap veren tüm hekimlerin diplomaları Just Answer tarafından onaylanmıştır. Sorunuza cevap veren hekimin profilini görebilirsiniz. Bu ücretli bir servis olup kredi kartı gerekmektedir. Şimdi Veteriner Hekimlerimize Sorun. Sorunuza Cevap Almak İçin Tıklayınız